Investicioni plan za Balkan vredan 9 milijardi evra započinje projektima iz oblasti energetike i transporta

Transportne veze nas vode tamo gde treba da budemo, energetski sistemi napajaju naše domove i preduzeća, a digitalne mreže nam omogućavaju komunikaciju. Zapadni Balkan je geografski okružen državama članicama EU. Poboljšanje saobraćajnih i energetskih veza - kako u regionu, tako i sa EU - je stoga od vitalnog značaja za podsticanje ekonomskog rasta i boljih standarda za ljude u regionu, uključivo i Srbiju.

Skraćivanje vremena putovanja, pojednostavljeni postupci prelaska granice i poboljšanje bezbednosti na putevima, poboljšanje kvaliteta vazduha, povećana trgovina robom i uslugama koja donosi više profita, osiguravanje snabdevanja električnom energijom ili gasom kad je potrebno, čak i u uslovima teških zima, sve su to veoma konkretne koristi „Agende povezanosti“ za transportne i energetske projekte kojima je EU u periodu od 2015. do 2020. godine namenila milijardu evra bespovratnih sredstava.


Na ovu Agendu povezanosti sada se nadovezuje Ekonomski i investicioni plan za Zapadni Balkan usvojen u oktobru ove godine od strane Evropske komisije.

Sigurnije, jeftinije, brže, čistije - koristi za energiju i transport


Tokom samita o Zapadnom Balkanu u Sofiji (10. novembra), evropski komesar za proširenje Oliver Varhelji izložio je ciljeve Ekonomskog i investicionog plana za Zapadni Balkan koji mobiliše do 9 milijardi evra bespovratnih sredstava. Dopunjen je novom Garancijom za Zapadni Balkan, koja može privući investicije vrednosti do 20 milijardi evra. Prema proračunima, ove investicije mogu potencijalno povećati realni BDP u regionu za 3,6%.

Da bi se pokrenula implementacija ovog iznimnog finansijskog paketa, fokus je dan vodećim projektima u sektorima transporta i energetike. Paket povezivanja EU 2020 sa šest projekata u oblastima održivog transporta i čiste energije prvi je korak ka primeni Ekonomskog i investicionog plana. Paket takođe dovršava zalog od milijardu evra bespovratnih sredstava koje je EU dala od 2015. godine.

Prioriteti u Planu identifikovani su uz značajan doprinos lidera zapadnog Balkana. Sledeći korak je osigurati njihovu primenu kako bi se na terenu brzo videle stvarne promene, podstakla ekonomsko približavanje regiona evropskom standardu i, što je najvažnije, podržao ekonomski oporavak nakon pandemije COVID-19.  

EU je najveći investitor u regionu i najveći investitor u Srbiji u sektorima energetike i transporta. Srbija je dobila najveći deo EU grantova i zajmova u regionu od 1990-ih do danas.


Za više informacija pogledajte brošuru AGENDA POVEZIVANJA za Zapadni Balkan

*EU grant - Grantovi su bespovratna finansijska sredstva koja se dodeljuju licu ili organizaciji radi sprovođenja unapred definisanih aktivnosti i koja se uređuju sporazumom ili ugovorom između korisnika granta i Tela za ugovaranje prema pravilima EU.

EIB loan - kredit Evropske investicione banke

Investment leveraged - podstaknuta investicija u određenoj vrednosti.

Last updated: 26. April 2024. 13:43