Iza kulisa projekta koji priprema Srbiju za pregovore sa EU

Uprkos izbijanju pandemije Covid-19, najzahtevnija faza na srpskom putu ka punopravnom članstvu u EU se intezivno nastavlja. Kako osigurati kontrolu kvaliteta dečje hrane, priznavanje srpskih diploma u EU, otvoriti mali biznis u Beču ili Frankfurtu ako ste državljanin Srbije, kontrolisati transplantaciju srca ili prevoziti medicinski otpad nakon operacije. Te svakodnevne nedoumice ne nestaju, čak ni u okolnostima Covid-19 i ključni su deo pregovora za ulazak u EU.

Nakon otvaranja pristupnih pregovora, najzahtevniji deo ulaska u EU uključuje usklađivanje nacionalnih zakona sa zakonodavstvom Unije i vođenje samih pregovora. Ali Srbija nije sama na ovom izazovnom putu. Od januara 2019. godine, projekat PLAC III koji finansira EU pruža podršku Vladi Srbije u bliskoj saradnji sa Ministarstvom za evropske integracije, Pregovaračkim timom za pristupanje EU i nacionalnim institucijama.

Evropski standardi za konkretnu korist građana Srbije


Glavni cilj pristupanja Srbije EU je da se evropski standardi postepeno približavaju svim građanima Srbije radi njihove sopstvene koristi, što takođe obezbeđuje projekat PLAC III. To podrazumeva pružanje pravne osnove za evropske standarde u svim sferama života i rada u Srbiji - od finansijskih i tržišnih propisa, zdravlja i energije do zaštite životne sredine i bezbednosti hrane. Projekat takođe pomaže u pregovorima o pristupanju kroz organizovanje seminara, studijskih putovanja, radionica i treninga. Bez obzira na vanredne pandemijske okolnosti, rezultati postignuti projektom PLAC III tokom prvih 16 meseci njegove primene bili su iznimni. U oblastima vezanim za 9 pregovaračkih poglavlja harmonizovano je je 40 pravnih akata EU, analizirano je 109 nacionalnih zakona, izrađeni su nacrti 79 zakona, podzakonskih akata i strateških dokumenata, čemu je pomoglo 67 visoko profesionalnih stručnjaka iz EU.

Iza ovih brojeva nalazi se konkretna pomoć pružena za:

  • visok nivo zaštite hrane, uključujući proizvode namenjene za hranjenje i spavanje novorođenčadi i dece;
  • uzajamno priznavanje profesionalnih kvalifikacija i diploma;
  • olakšavanje osnivanja preduzeća i pružanja usluga u EU u oblastima ključnim za ekonomiju zemlje: trgovina, turizam, građevinarstvo;
  • označavanje hrane u cilju pružanja potpunih informacija potrošačima;
  • kvalitet vode za piće građanima;
  • bezbednosne standarde i inspekcije kod transplantacije ljudskih organa, ćelija i tkiva;
  • kvalitet prirodnih mineralnih i izvorskih voda;
  • kontrolu državne pomoći koja omogućava slobodnu i poštenu konkurenciju, bolje tržišne uslove i odobravanje subvencija; - prevoz medicinskog i opasnog otpada;
  • otvaranje novih tehnoloških parkova u Srbiji.

Pored toga, organizovano je 17 javnih događaja različitih vrsta gde je učestovalo oko 650 učesnika: 13 radionica organizovanih za korisničke institucije, dva brifinga za medije, dve konferencije i studijsko putovanje u Sloveniju (u martu ove godine). 

Za više informacija pogledajte infografik o projektu



Last updated: 24. April 2024. 15:31