Prva radionica sa zainteresovanim stranama o upravljanju rizicima – Seveso direktiva

Prva radionica posvećena usklađivanju zakonodavstva u oblasti upravljanja rizicima u skladu sa Seveso direktivom Evropske Unije o kontroli rizika od velikih katastrofa koji uključuju opasne supstance održana je 11. aprila 2025. godine u Beogradu. Događaj su zajednički organizovali Ministarstvo zaštite životne sredine i IPA projekat „ Unapredjenje planiranja i implementacije u poglavlju 27 “, uz podršku Privredne Komore Srbije. Više od 40 učesnika, uključujući relevantne operatere, institucije i konsultante, prisustvovalo je lično i onlajn.

Fokus radionice bio je na razmatranju i davanju komentara na dva nacrta pravilnika koje su pripremili konsultanti projekta: o Sadržaju i metodologiji za izradu Izveštaja o bezbednosti, i o Pripremi internog plana za kontrolu velikih hemijskih katastrofa. Ovi podzakonski akti deo su obaveza operatera u skladu sa Zakonom o upravljanju rizicima od velikih katastrofa, uključujući opasne supstance, koji je usvojen u Narodnoj skupštini u novembru prošle godine.

Događaj je otvorila gospođa Aleksandra Imširagić Đurić, pomoćnica ministra u Sektoru za upravljanje životnom sredinom, koja je istakla značaj novog zakona i pravilnika koji će biti usvojeni nakon njega. Ona je naglasila posvećenost Ministarstva ne samo usklađivanju sa pravnim tekovinama EU, već i obezbeđivanju bezbednosti građana. Gospođa Imširagić je ukazala da Ministarstvo zaštite životne sredine radi na pripremi 10 pravilnika, od kojih su tri već usvojena, dva su završena i biće usvojena, dva su u izradi, a tri će biti dovršena uz pomoć projekta. Usvajanjem ove podzakonske regulative, postići će se značajna usklađenost sa pravnim tekovinama EU u oblasti upravljanja rizicima.

Gospođa Svetlana Žekova, vođa tima Projekta za Poglavlje 27, predstavila je projekat i njegove ciljeve u pružanju podrške Srbiji u daljem usklađivanje politike zaštite životne sredine i klimatskih promena, u skladu sa Pregovaračkim pozicijama. Izrazila je zahvalnost Ministarstvu, posebno gospođi Imširagić i njenom timu, na odličnoj saradnji, i odala priznanje dragocenom doprinosu ekspertima Zoranu Lukoviću i Slobodanu Tošiću.

Gospođa Suzana Milutinović, predstavnica Ministarstva, predstavila je pregled novog Zakona o kontroli rizika od velikih katastrofa koji uključuje opasne supstance, čiji je cilj unapređenje mera bezbednosti i podizanje svesti javnosti u vezi sa industrijskim postrojenjima koja rukuju opasnim materijama. Kompanije/operateri koji rukuju opasnim supstancama iznad određenih graničnih vrednosti moraju redovno informisati javnost koja bi mogla biti pogođena katastrofom, podnositi izveštaje o bezbednosti, uspostaviti sistem upravljanja bezbednošću i sprovesti interni plan vanrednih situacija. Zakon pooštrava procedure za javne konsultacije o projektima koji uključuju postrojenja obuhvaćena zakonom. Takođe, uvodi strože standarde inspekcijskog nadzora kako bi se osigurala usklađenost kompanija sa propisima o bezbednosti. Dodatno, zakon definiše sadržaj spoljašnjih (vanlokacijskih) planova za vanredne situacije, obezbeđujući spremnost zajednica za potencijalne katastrofe.

Dva nacrta pravilnika, rezultat rada eksperata projekta u saradnji sa Ministarstvom, predstavljena su na radionici. Nakon toga, učesnici su imali priliku da komentarišu nacrte i daju predloge. Ostatak radionice bio je posvećen odgovaranju na pitanja učesnika, razmatranju komentara i pojašnjavanju ključnih tačaka. Učesnici su izrazili zahvalnost zbog transparentnosti i zbog pruženih informacija od strane Ministarstva.

Sledeća planirana radionica u okviru projekta predstaviće nacrt Pravilnika o metodologiji za definisanje uslova i mera prevencije u prostornom planiranju, a zakazana je za novembar ove godine.

Last updated: 9. Maj 2025. 13:19