Tehnička podrška za unapređenje okvira politike klimatskih promena

EU4ClimateActionSerbia (EU4CAS) je projekat sa fokusom na unapređenje politike i zakonodavnog okvira u oblasti klimatskih promena, jačanje kapaciteta u njihovoj primeni i pružanje podrške Srbiji u razvoju mehanizama za pomoć dekarbonizaciji industrije.

Projekat će doprineti boljem statusu životne sredine i klimatskih promena, kao i kvalitetu života građana u Republici Srbiji i podržati sprovođenje Zelene agende EU. Kao zemlja kandidat, Srbija već ulaže napore da uskladi svoje politike i aktivnosti sa politikama EU i da postigne klimatsku neutralnost do 2050. godine.

CILJEVI PROJEKTA

Pružanje podrške srpskim partnerima u sprovođenju detaljne analize strateškog političkog i zakonodavnog okvira, sa posebnim osvrtom na tri ključna stuba zakonodavstva EU u oblasti klime: Direktivu o sistemu trgovine emisijama (ETS), Uredbu o raspodeli napora (ESR) i Uredbu o korišćenju zemljišta i promeni korišćenja zemljišta i šumarstvu (LULUCF), u cilju smanjenja emisija u energetskom i industrijskom sektoru, saobraćaju, građevinarstvu, poljoprivredi, kao i regulisanju uklanjanja ugljen-dioksida u sektoru šumarstva i zemljišta.

Paralelno, biće razvijene četiri mape puta za dekarbonizaciju različitih sektora, zajedno sa mehanizmima za podršku industriji u procesu dekarbonizacije, čime će se doprineti otvaranju novih radnih mesta i ekonomskom razvoju Srbije. Projekat će raditi na unapređenju relevantnog zakonodavnog okvira i njegovom usklađivanju sa paketom propisa „Spremni za 55“ (Fit for 55), jačanju kapaciteta za sprovođenje i primenu zakona, uspostavljanju okvira za prevođenje tehničkih zahteva u podzakonske akte i omogućavanju daljeg usklađivanja sa EU ETS Direktivom i drugim relevantnim propisima EU.

Projekat će pružiti praktičnu podršku javnoj upravi i Ministarstvu zaštite životne sredine u usklađivanju sa politikama i zakonodavstvom EU, kao i poslovnom sektoru, kroz definisanje konkretnih mehanizama i programa podrške industrijskom sektoru, kako bi se olakšao prelazak na niskougljeničnu ekonomiju i dekarbonizaciju.

Projekat će pomoći Srbiji da unapredi i dalje razvije nacionalne kapacitete za sprovođenje politike klimatskih promena. Uzimajući u obzir da različite sektorske politike i dokumenta moraju biti usklađeni sa Zelenim dogovorom EU i ciljem klimatske neutralnosti do 2050. godine, mapa puta za dalje unapređenje planiranja politike klimatskih promena će omogućiti saradnju i koordinaciju, kao i komplementarnost, koherentnost i sinergiju između sektorskih politika.

REZULTATI

Mapa puta sa preporukama za usklađivanje sa Evropskim zelenim dogovorom (EGD) i očekivanim rezultatima, zahtevima i ciljevima paketa „Spremni za 55“ za uključivanje klimatskih promena u sektorske politike. Nakon toga sledi usklađivanje zakonodavstva Srbije u oblasti klimatskih promena i relevantnih podzakonskih akata sa analizom nedostataka i preporukama.

Procena institucionalnog okvira sa preporukama za mehanizme koordinacije između relevantnih institucija i programom izgradnje kapaciteta koji omogućava institucijama i zaposlenima sprovođenje promena.

Administrativni kapaciteti će biti ojačani kako bi se postigla konkurentna ekonomija sa niskim emisijama ugljenika i društvo/privreda otporna na klimatske promene, u skladu sa procesom pristupanja EU.

Četiri mape puta sa mehanizmima za podršku dekarbonizaciji industrije u različitim sektorima.

UČEŠĆE I JAVNO INFORMISANJE

Usvajanjem Zakona o klimatskim promenama stvoren je novi okvir koji omogućava uspostavljanje mehanizama koordinacije između ključnih aktera uključenih u upravljanje klimatskim uslovima. Projekat će unaprediti komunikaciju sa zainteresovanim stranama, uključujući predstavnike industrije i nevladine organizacije koje se bave zaštitom životne sredine.

Last updated: 17. Jul 2025. 15:28