Transnacionalni program saradnje Dunav

Najveći međunarodni sliv na svetu - Dunav danas teče kroz 10 zemalja, više nego bilo koja druga reka na svetu. Dunav iz Nemačke teče jugoistočno tokom 2.850 km, prolazeći ili graničeći sa Austrijom, Slovačkom, Mađarskom, Hrvatskom, Srbijom, Rumunijom, Bugarskom, Moldavijom i Ukrajinom pre nego što se  slije Crno more. Njegov sliv se proteže u još devet zemalja. Danas je 2.415 km njegove ukupne dužine plovno. Raznolikost prirodnog okruženja, društveno-ekonomske razlike i kulturna raznolikost različitih delova područja mogu se shvatiti kao glavni izazovi ovog područja, ali zapravo predstavljaju važne mogućnosti.

Podunavska regija dom je za 115 miliona stanovnika, što je gotovo jedna petina cele EU. To područje je pokriveno Strategijom EU za Podunavsku regiju koja se sprovodi od 2011. godine, a Dunavski transnacionalni program sledi ovu strategiju.

Fokusira se na četiri tematska prioriteta i otvara pozive za predloge koji se odnose na njih:

1. Inovativni i društveno odgovorni podunavski region (podsticanje eko-inovacija, transfer znanja, politika klastera, socijalna inovacija i kvalifikovano preduzetništvo, uključujući tehnološke i netehnološke inovacijske aspekte);

2. Odgovorno okruženje i kultura Podunavske regije (očuvanje i upravljanje raznolikošću prirodnih i kulturnih dobara, održavanje glavnih ekoloških koridora duž rečnih sistema, prevencija i upravljanje rizikom za životnu sredinu);

3. Bolja povezanost podunavskog regiona (poboljšanje regionalne povezanosti sa TEN-T mrežom, ekološki prihvatljivim transportnim sistemima, regionalnim energetskim planiranjem i koordinacijom);

4. Dobro upravljani Podunavski region (ojačava upravljanje u oblastima sa velikim društvenim izazovima).

Šta podržava? Projekti za razvoj i praktično sprovođenje okvira politike, alata i usluga i konkretnih malih investicija u oblasti inovacija, ekonomskog razvoja, životne sredine, transporta, energije i institucionalnih kapaciteta.

Ko može da se prijavi? Regionalne i lokalne vlasti, razvojne agencije, univerziteti i istraživački instituti, privredne komore, inovacioni centri.

Finansiranje Ukupan programski budžet je 275 miliona evra, uključujući podršku EU (231 miliona evra) i nacionalnu podršku (42 miliona evra). Podrška EU dolazi iz tri različita fonda: Evropskog fonda za regionalni razvoj (202 miliona evra), Instrumenta za pretpristupnu pomoć II (19 miliona evra) i Instrumenta evropskog susedstva  (10 miliona evra). Odabrani projekti finansiraju se do 85% njihovih troškova.

Od 2014. Transnacionalni program Dunav uspešno je pokrenuo tri poziva za podnošenje predloga projekata i podržavaće više od 100 projekata. Jačanje konkurentnosti mikro, malih i srednjih preduzeća, borba protiv demografskih promena, obnovljivi izvori energije, kulturni turizam, infrastruktura na plovnim putevima; samo su neki primeri iz širokog spektra tema kojima se bave transnacionalni projekti, a koji su veoma važni i za Srbiju, kao zemlju partnerku.

O projektima pogledajte video priče ovde



Last updated: 26. April 2024. 13:43