O sektoru
Transport u Evropskoj uniji ima za cilj poboljšanje funkcionisanja njenog unutrašnjeg tržišta i to na način da se obezbedi sigurnost i kvalitet transportnih usluga, zaštite interesi korisnika tih usluga i zaštiti životne sredine. Imajući u vidu da je transport industrija budućnosti, 10% ukupne pravne tekovine EU obuhvataju pravni propisi koji se odnose na transportnu politiku i koji su kreirani u cilju rešavanja raznih problema u transportu. Propisi EU obuhvataju drumski, železnički, vodni, vazdušni i pomorski transport i tiču se tehničkih, društvenih i sigurnosnih standarda tih sektora. Ti standardi doprinose razvoju privrede EU, stabilnosti cena, poboljšanju udobnosti putnika i životnog standarda stanovnika u skladu sa zaštitom životne sredine.
Fokus projekata EU u Srbiji u železničkom transportu je na:
- liberalizaciji ovog sektora
- njegovom otvaranju prema konkurenciji
- unapređenju bezbednosti
- na razvijanju železničke infrastrukture.
U projektima vazdušnog transporta rešavaju se pitanja pristupa tržištu, kao i bezbednost vazdušnog saobraćaja, a unapređuju se i prava i obaveze putnika.
Projekti koji se tiču vodnog transporta prepoznaju ogroman potencijal evropskog Koridora VII (reka Dunav) i fokusiraju se na sprovođenje strogih bezbednosnih pravila, smanjenje rizika od plovidbenih havarija i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu.